Rehabilitacja skolioz – co warto o tym wiedzieć?

Wady postawy to problem, który dotyka zarówno dorosłych ludzi, jak i najmłodszych. Można, a nawet trzeba więc badać i kontrolować swoje dziecko pod tym kątem. Jeśli zauważymy nieprawidłowości, powinniśmy jak najszybciej umówić na wizytę do fizjoterapeuty. Często udaje się wówczas zdiagnozować wadę stóp, koślawość kolan, plecy okrągłe i bardzo wiele innych schorzeń w dość wczesnym stadium. Być może okaże się również, że konieczna jest rehabilitacja skolioz. Co należy wiedzieć o tym procesie i kiedy jest najlepszy moment, aby go wdrożyć? Kilka najważniejszych informacji poniżej.

Rehabilitacja skolioz – kiedy zacząć?

Skolioza zwana jest również skrzywieniem kręgosłupa, jednak nie tylko tej sfery dotyczy problem. Niepożądane zmiany spowodowane tą wadą postawy mogą rozciągać się na cały organizm. Najczęściej prócz kręgosłupa zostaje dotknięta klatka piersiowa, miednica czy dolne kończyny. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby rehabilitację skolioz rozpocząć jak najszybciej i zatrzymać szkodliwe skutki schorzenia, zanim się na dobre rozwinie. Niezbędne będą konsultacje i badania z fizjoterapeutą, a potem ćwiczenia, więc wielu rodziców obawia się, że dziecko ciężko to zniesie. Nie każdy maluch jest od razu chętny do ćwiczeń, jednak nie warto czekać, aż zrozumie, że od tego zależy komfort jego życia w dorosłości. Powinno się więc starać wykazać empatię i zrozumienie, ale za razem zachęcać do ćwiczeń. Pomoże również, jeśli fizjoterapeuta będzie miał doświadczenie w pracy z małymi pacjentami.

Rehabilitacja skolioz – jak przebiega?

Zanim rozpocznie się rehabilitacja skolioz, należy ją zdiagnozować i odbyć konsultacje ze specjalistą w gabinecie fizjoterapeuty. Następnie trzeba ustalić plan działania. Do leczenia wad postawy można zastosować różne metody, jednak większość z nich zakłada indywidualne podejście do pacjenta. Powinno się zatem dostosować ćwiczenia do możliwości i potrzeb dziecka, a potem konsekwentnie realizować zadania, które zostały nam wyznaczone. W planie rehabilitacji uwzględnia się również cele do osiągnięcia i jeśli proces przebiega prawidłowo, zazwyczaj efekty są bardzo dobre. Więcej można przeczytać tutaj https://neurorehabilitacjaopole.pl/rehabilitacja-wad-postaw-i-skolioz/. Informacje pochodzą ze strony ośrodka, w którym leczy się wady postawy. Korzystają z niego mieszkańcy Opola i okolic.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *