Leczenie uzależnień – skuteczna pomoc

Nie ulega wątpliwości, że nałogi nam szkodzą. Jedne bardziej, drugie mniej, jednak każde z uzależnień może mieć głębszą przyczynę, wymagającą leczenia. Bardzo często nałogi są wynikiem pewnych stanów emocjonalnych, a w niektórych przypadkach nawet zaburzeń psychicznych. To niezmiernie ważne, aby odkryć przyczynę. Uzależnienie może bowiem stanowić zagrożenie nie tylko dla osoby poddającej się zachowaniom uzależnieniowym, ale także dla jej bliskich.

Czy to już uzależnienie?

Osoby uzależnione często nie przyznają się do tego, że mają problem. Wydaje im się, że to kontrolują i mogą w każdej chwili przestać. Kiedy w takim razie mówimy o uzależnieniu? Wtedy, gdy to co robimy lub zażywamy negatywnie wpływa na życie oraz nam szkodzi. Wiele osób nałóg kojarzy z piciem alkoholu, hazardem, paleniem papierosów czy zażywaniem innych szkodliwych substancji. Jednak uzależnić możemy się praktycznie od wszystkiego – korzystania z sieci, gier komputerowych, zakupów, a nawet od jedzenia.

Jakie mogą być przyczyny uzależnienia?

Bardzo często uzależnienie jest sposobem radzenia sobie z trudnymi emocjami. Może nawet być wynikiem zaburzeń psychicznych czy traumy. Nierzadko nałóg spowodowany jest życiem w przewlekłym stresie i nieumiejętnością rozładowania go w inny sposób. Do najpopularniejszych przyczyn zaliczamy także problemy w związku lub pracy, niską samoocenę oraz trudne dzieciństwo.

Leczenie uzależnień w Warszawie – kto może pomóc?

Leczenie uzależnień jest ważnym elementem w walce z nałogiem. Mieszkańcy Warszawy mogą skorzystać z usług jednej z poradni psychiatrycznych, jak na przykład https://psychiatrzy.pl/uzaleznienia/. Pierwszym krokiem na drodze do wyzdrowienia jest konsultacja z lekarzem psychiatrą. Może on zalecić wizytę w specjalistycznym ośrodku zajmującym się leczeniem uzależnień lub farmakoterapię. Najczęściej jednak pacjenci zachęcani są do odbycia psychoterapii. Podczas spotkań z terapeutą pacjent uczony jest innych metod rozładowywania emocji i regulacji samopoczucia. Leczenie uzależnień u podstaw przynosi najlepsze efekty.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *